Terapia antycellulitowa

W trosce o osiągnięcie możliwie najlepszych efektów przygotowałem dla Ciebie kompleksową terapię antycellulitową.

Spis treści

Co składa się na terapię antycellulitową?

  1. Masaż bańką chińską
  2. Kinesiotaping
  3. Body wrapping
  4. Dieta
  5. Sen
  6. Aktywność fizyczna

Masaż bańką chińską

Masaż bańką chińską ma wiele zastosowań.Ma działanie przekrwienne, regeneracyjne i przeciwbólowe. Pomaga w likwidacji obrzęków, regulacji cyklu snu oraz w minimalizacji cellulitu.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg rozpoczyna się od przygotowania ciała, tj. użyciu oliwki lub innego środka natłuszczającego.

Czy zabieg bańką chińską jest bolesny?

Wszystko zależy od regionu poddanemu zabiegowi. Są okolice niebolesne takie jak plecy, ale są miejsca, w których mogą pojawić się dolegliwości.

Jakie są powikłania takiego zabiegu?

Po zabiegu mogą pojawić się miejsca zasinienia, zwłaszcza w przypadku pierwszych zabiegów. Z upływem czasu ciało adaptuje się do tej formy masażu i ilość siniaków jest znikoma. Drugim powikłaniem mogącym wystąpić to podrażnienie skóry i uczucie swędzenia. W tym celu po wykonanym zabiegu należy intensywnie nawilżyć skórę. Gdyby nie przynosiło to ulgi, można skorzystać z środków zawierających pantenol (w przypadku braku uczulenia na jakikolwiek składnik leku).

Kinesiotaping

Kinesiotaping to forma podtrzymywania efektów terapeutycznych. W zależności od metody i formy plastrowania, jego działanie może być różne: od działania przeciwbólowego, aż po przeciwobrzękowe.

Jak przygotować się do zabiegu?

Do zabiegu należy przyciąć owłosienie w okolicy zabiegowej. Zaleca długość owłosienia to 0,5-1mm długości. Nie zaleca się golenia maszynką jednorazową lub golarką na „gładko”, ponieważ może dojść do podrażnienia mieszków włosowych. Ponadto skóra powinna być czysta i sucha, dlatego warto przed zabiegiem dokładnie umyć konkretną okolicę ciała.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg kinesiotapingu najczęściej łączony jest z innymi metodami terapii. Aplikacja taśm poprzedzona jest dokładnym odtłuszczeniem skóry i dezynfekcją.

Jak długo nosić taśmę?

Taśma traci swoje właściwości średnio po 5-7 dniach od aplikacji. Dlatego minimalny czas noszenia taśmy to co najmniej 5 dni, nie dłużej niż 10.

Jak odkleić taśmę?

Aby odkleić taśmę, bez podrażniania skóry należy wykonać to na jeden z dwóch sposobów:

1)Namoczyć taśmę wodą z mydłem, np. z użyciem gąbki do mycia ciała. Odczekać kilka minut. Następnie delikatnie zacząć odklejać taśmę.

2)Natłuścić taśmę z użyciem oliwki dziecięcej/oleju spożywczego/oliwy z oliwek. Odczekać kilka minut i zacząć delikatnie odklejać taśmę.

Po ściągnięciu taśm, należy natłuścić skórę kremem.

Co zrobić w przypadku swędzenia pod plastrem?

W przypadku objawów swędzenia, najprawdopodobniej doszło do podrażnienia skóry lub reakcji alergicznej. Należy bezzwłocznie ściągnąć taśmę w możliwe najdelikatniejszy sposób. W przypadku nie ustąpienia dolegliwości można zasięgnąć po krem natłuszczający lub środek z pantenolem (w przypadku braku uczulenia na jakikolwiek ze składników)

Co jeśli fragment taśmy się odkleja?

Należy zabezpieczyć odklejający się element na jeden z dwóch sposobów:

1)Podkleić plastrem materiałowym, odklejający się element.

2)Odciąć fragment taśmy, który się odkleił. Do tego przydadzą się nożyczki do opatrunków/do bandaża. Nie wolno odcinać taśmy bezpośrednio przy skórze, może dojść do rozcięcia skóry! Przy obcinaniu wolnego fragmentu, należy pozostawić przynajmniej pół centymetra wolnej taśmy.

Body wrapping

Body wrapping najprościej wytłumaczyć jako owijanie ciała folią z zastosowaniem kosmetyków o działaniu antycellulitowym. Samo owinięcie folią nie spowoduje pożądanych efektów, bardzo ważne jest użycie odpowiednich kosmetyków.

Jak często i jak długo?

  • Dla optymalnych efektów wykonuj zabieg 2-3 razy tygodniowo
  • Czas pojedynczego zabiegu to 30 do 40 minut
  • Nie owijaj ciała mocno, folia ma tylko zabezpieczyć kosmetyk przed wysychaniem!!!

Co będzie potrzebne?

  • folia np. spożywcza, nie perforowana, nieprzenikliwa
  • kosmetyk o działaniu antycellulitowym
  • pół godziny wolnego czasu

Jakie są powikłania takiego zabiegu?

Po zabiegu mogą pojawić się miejsca zasinienia, zwłaszcza w przypadku pierwszych zabiegów. Z upływem czasu ciało adaptuje się do tej formy masażu i ilość siniaków jest znikoma. Drugim powikłaniem mogącym wystąpić to podrażnienie skóry i uczucie swędzenia. W tym celu po wykonanym zabiegu należy intensywnie nawilżyć skórę. Gdyby nie przynosiło to ulgi, można skorzystać z środków zawierających pantenol (w przypadku braku uczulenia na jakikolwiek składnik leku).

Jakiego kosmetyku użyć?

Kosmetyki o działaniu antycellulitowym lub/i ujędrniającym znajdziemy w cenie od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Sugeruję rozpocząć od kosmetyków o nie wygórowanej cenie. Wystarczą środki firm takich jak Ziaja, Eveline czy Tołpa.

Szukamy kosmetyku o działaniu antycellulitowym lub/i ujędrniającym. Najlepiej w postaci kremu lub żelu. Unikamy środków szybko schnących (może się zdarzyć, że wyschnie zanim się owiniemy).

Jak owinąć nogi?

W przypadku nóg owijamy: łydki, uda i pośladki.

Ściągnij odzież, w przypadku owinięcia również pośladka – załóż bieliznę z odkrytym pośladkiem.

Posmaruj skórę dużą ilością kosmetyku.

Zacznij owijać od zewnątrz do środka ( aby to zwizualizować: od strony palca małego u stopy, w kierunku palucha), od łydek w górę. Stopę pomijamy! Kończąc przy samej pachwinie, naciągnij kawałek folii na pośladek i doklej z przodu wzdłuż pachwiny.

Powtórz owijanie -tak samo- drugiej nogi.

jak owinąc brzuch i polecy?

Ściągnij odzież i biustonosz, bieliznę opuść do wysokości wzgórka łonowego.

Posmaruj skórę dużą ilością kosmetyku, pomijając piersi. Kierunek owijania nie ma znaczenia, najważniejsze aby kierować się od dołu do góry. W trakcie owijania piersi możesz nakryć ręcznikiem i zakryć ręcznik folią. Owijanie zakończ pod pachami lub skośnie poprowadź folię również przykrywając barki (czerwone strzałki na grafice).

Po zakończeniu owijania popraw bieliznę, możesz założyć szlafrok lub luźną, rozpinaną bluzę.

Jak owinać ramiona?

W kończynach górnych głównie skupimy się na ramionach. Dłoń i przedramię pomijamy. Ściągnij odzież, posmaruj skórę dużą ilością kosmetyku, a owijanie zacznij od stawu łokciowego, kończąc pod pachą.

Dieta

Dieta jest jednym z kluczowych elementów poprawiających efektywność i skuteczność terapii antycellulitowej. Poniżej przygotowałem dla Ciebie kilka wskazówek, które znacznie przyspieszą naszą współpracę!

Woda, woda, jeszcze raz woda....

Mimo, że istnieje ”wodna” postać cellulitu nie możemy ograniczać jej spożywania. Odpowiednie nawodnienie ciała poprawia jędrność skóry, a musimy pamiętać, że nasze ciało składa się w ponad 60% z wody!

Ile wody spożywać?

Zaleca się spożywanie przynajmniej 1,5 litra wody. Aby kontrolować tą ilość sugeruję korzystać z wód butelkowanych, a butelkę podpisać i nie rozstawać się z nią w ciągu dnia. Wieczorem będziesz wiedziała, ile wody wypiłaś!

Kawa oraz ciemna herbata nie wliczają się do spożywanej ilości wody!

Woda, woda, a co z jedzeniem?

Jeśli chciałabyś wdrożyć specjalistyczną dietę to jest to jak najbardziej dobry moment. Jednak na potrzeby naszej współpracy wystarczy, że wprowadzisz kilka prostych zmian:

#Jedz regularnie! Staraj się spożywać posiłek co 2,5-3,5h, np. 3 główne posiłki i 2 przekąski.

#Spożywaj więcej warzyw i owoców

#Zmniejsz ilość słodyczy i słodkich napojów spożywanych w ciągu dnia

#Ogranicz sól i cukier

#Zrezygnuj lub ogranicz używki takie jak tytoń i alkohol.

#Jedz więcej orzechów, owoców morza lub stosuj jako dodatek oleje np. słonecznikowy, sezamowy, oliwę z oliwek

#Unikaj jedzenia przetworzonego, staraj się przygotoywać dania samodzielnie

Sen

Co ma sen do cellulitu? Masaż bańką chińską oraz body wrapping pobudza procesy, które działają antycellulitowo. Odpowiednia regeneracja (m.in. sen) poprawią nasze wyniki!

No dobrze, ale jak poprawić jakość snu?

To proste! Ogranicz światło niebieskie na 1/2 godziny przed snem (telewizor, telefon). Staraj się wietrzyć sypialnię wieczorem. Dobrze wpłynie również zmiana kołdry/koca na taki, pod którym będzie Ci minimalnie za chłodno.

Poza tym znajdź czas na relaks-książka, film, sport. Super będzie również gorąca kąpiel!

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna nie tylko ujędrni skórę i rozbuduje mięśnie, ale również pozwoli zgubić zbędne kilogramy. Nie wszyscy jesteśmy sportowcami – ćwicz to co lubisz i daje ci przyjemność! Może spacer? A może basen?

Jak często powinnam ćwiczyć?

Na potrzeby naszej współpracy wystarczy 2-3 razy w tygodniu. Postaraj się zmienić codzienne nawyki, zamień auto na rower, a windę na schody! Szukaj aktywności fizycznej wszędzie, gdzie tylko się da!

A jaki sport byłby najlepszy?

W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie zawsze rekomenduję zajęcia zorganizowane, grupowe. W przypadku ogólnodostępnych siłowni lub klubów fitness najlepiej sprawdzą się zajęcia „cardio” lub ćwiczenia siłowe! Jeśli nie lubisz ćwiczyć w grupie, rower lub basen będzie świetną alternatywą!

Kontakt

Pamiętaj, że konsultacje nic nie kosztują, jeśli potrzebujesz porady-zadzwoń. Wspólnie rozwiążemy Twój problem!

Email: sebastian.podlejski@wp.pl

Fizjoterapia Sebastian Podlejski

Numer telefonu: 784-656-045

© Spotlightpartners. wszelkie prawa zastrzeżone. Strona wykonana przez Spotlightpartners.